مقدماتی KNX دوره

مدرک بین المللی دوره KNX مقدماتی را دریافت کنید...

یادگیری اصول اولیه پروتکل KNX، نرم افزار ETS و برنامه های کاربردی سیستم های ساختمان هوشمند 

مرکز آموزش هوشمند(ST Center) پارتنر رسمی انجمن KNX در ایران است.

با دریافت مدرک بین المللی دوره KNX, فرصت های شغلی جدیدی را برای خود و تیم فنی شرکتتان ایجاد کنید.

 دوره آموزش KNX سطح مقدماتی : 

این دوره به طور رسمی توسط سازمان KNX تعریف شده است و کلاس های این مرکز از تمامی سر فصل های استاندارد، ساعت ها و قوانین امتحانات آن به طور کامل تبعیت میکند. این دوره شامل 30 ساعت می باشد که دروس تئوری و تمرین های عملی را پوشش میدهد.

چرا مدرک بین المللی دوره مقدماتی KNX را دریافت کنیم؟

گذراندن دوره مقدماتی KNX برای مدیران پروژه ها، مهندسان تعمیر و نگهداری، تکنسین های برق ساختمان و مشاورینی که شرکت های آنها قصد دارند زمینه کاری و تجارت خود را به سیستم هوشمند سازی گسترش دهند, توصیه می شود.

اگر شما یک فارغ التحصیل تازه کار هستید و به عنوان KNX Partner دارای گواهی معتبر هستید، قطعا دانش لازم را در سیستم ساختمان هوشمند مبتنی بر KNX برای طراحی، برنامه نویسی و رفع اشکال دارید که این امر کمک موثری در یافتن شغل به شما می کند.

داشتن مدرک بین المللی KNX برای مهاجرت به کشورهایی مانند آلمان, اتریش, سوییس, هلند و کشور های حوزه خلیج فارس مانند امارات, قطر و عمان و پیدا کردن شغل و فرصت های شغلی در این کشورها بسیار کمک کننده و تاثیرگذار است.

در کشورهایی که دارای مجوز KNX هستند شما قادر به طراحی، برنامه نویسی و عیب یابی محصولات مختلف با لوگو KNX از 460 تولید کننده در سراسر جهان توسط فقط یک نرم افزار منحصر به فرد به نام ETS هستید.

تجهیزات شرکت هایی مانند Hager , Siemens ,ABB ,Schneider electric و ... براساس پروتکل KNX هستند بنابراین با دریافت مدرک KNX میتوانید به راحتی تحهیزات این برندها را راه اندازی کنید.

این دوره برای چه افرادی مناسب است؟

• مهندسین فارغ تحصیل که در زمینه ساختمان شامل برق، مکانیک ، کامپیوتر، عمران و معماری فعالیت دارند و یا مهندسین علاقه مند به هوشمند سازی ساختمان از بخش IT. 


• مدیران پروژه ساختمانی که باید با تکنولوژی های روز در زمینه BMS آشنا باشند و آنهایی که در ارتباط با پیمانکاران هوشمند سازی و یا کارفرمایان نیازمند به هوشمند سازی هستند. 


• نیروهای فنی که در دیگر بازارهای هوشمند سازی کار می کنند و علاقه مند به یادگیری تجهیزات تحت پروتکل BACnet از سازنده های اروپایی مانند Siemens Schneider electric ,ABB,Hager,Zennio و... هستند. 

سیلابس درسی در دوره  KNX مقدماتی:

1) مقدمه ای بر هوشمند سازی ساختمان، باید ها و نبایدها

مقدمه ای از سیستم های هوشمند مانند تاریخچه انجمن KNX, مزایای این پروتکل, کاربردهای آن, امنیت در KNX, نقش آن در ذخیره انرژی و ... توضیح داده خواهد شد.

2) پروتکل و توپولوژی در KNX 

دانشجویان در این بخش یاد میگیرند که با توجه به فیزیک ساختمان و نیازها و پیچیدگی های پروژه ساختمان هوشمند چه قطعاتی و چه خط و منطقه ای لازم است.

3) باس KNX 

در بخش باس سخت افزارهای تجهیزات مربوط به پروتکل KNX و ارتباط آنها با برنامه نویسی در نرم افزار ETS مورد بحث قرار میگیرد.

4) الزامات نصب 

این بخش شامل تمامی اقدامات مربوط به نصب اعم از موارد ایمنی لازم, نوع کابل های باس, نصب کابل ها, منابع تغذیه و... به طور مفصل توضیح داده می شود.

5) فرکانس های رادیویی در KNX

در این قسمت انتقال بی سیم تلگرام ها به وسیله فرکانس های رادیویی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.

6) مطالب پیشرفته در ETS 

برای برنامه‌ریزی، طراحی و راه‌اندازی یک پروژه تحت پروتکل KNX، مهندسین و طراحان پروژه از یک نرم‌افزار کاربردی و ساختار یافته به نام ETS استفاده می کنند.

7) کار عملی - کنترل روشنایی 

در این بخش دانشجویان با قطعات واقعی و به طور عملی روشنایی on/off را تحت پروتکل KNX پیاده می کنند و برنامه نویسی, راه اندازی و عیب یابی این قطعات در نرم افزار ETS را یاد می گیرند.

8) کار عملی - کنترل دیمرها 

در این بخش دانشجویان روشنایی صفر تا صد(دیم) را به طور عملی و با قطعات مناسب تحت پروتکل KNX انجام می دهند.


9) کار عملی - کنترل پرده

در این کار عملی, دانشجویان با انواع پرده های بالارو و کناررو آشنا می شوند و در این باره با قطعات واقعی در کلاس کار عملی انجام می دهند.


10) کار عملی - عیب یابی سیستم 

در این بخش عیب یابی از طریق نرم افزار ETS و به کمک ابزار Diagnostic به دانشجویان آموزش داده میشود و به طور عملی پیاده سازی میشود.


11)  کار عملی - طراحی مقدماتی یک پروژه

طراحی صفر تا صد یک پروژه, آماده سازی لیست I/O و لیست قطعات و هم چنین بدست آوردن نقشه های مورد نیاز از جمله مهم ترین آموزش های این بخش هستند.


12) امتحان پایانی

در پایان هر دوره امتحان پایانی در دو بخش تئوری و عملی برگزار میشود که امتحان تئوری از طریق سایت my.knx.org گرفته میشود.

درج شدن نام شما بعنوان KNX پارتنر در وبسایت جهانی KNX

هر کسی که این دوره را با موفقیت بگذراند باتوجه به آدرس ثبت شده به عنوان پارتنر KNX در سراسر دنیا نشان داده میشود. افرادی که موفق به دریافت مدرک می شوند یک نرم افزار دانگل Lite مدل کلود به ارزش 200 یورو به عنوان هدیه دریافت خواهند کرد.

 در طول این دوره چه مهارت هایی آموزش داده میشود؟

کنترل پرده 

نرم افزار ETS

راه اندازی پروژه 

شناخت پروتکل KNX 

کنترل روشنایی سوییچ

کنترل دیمر روشنایی

تعریف سناریو و زمان بندی در پروژه

عیب یابی پروژه

وایرلس در KNX

طراحی یک پروژه نمونه

توپولوژی KNX 

بررسی تلگرام و پکت دیتا

نوع برگزاری دوره

چگونه میتوانیم مدرک بین المللی KNX را کسب کنیم؟ 

به ما ایمیل بزنید و یا با ما تماس بگیرید.

در کلاس ثبت نام کنید.

در کلاس های آنلاین و حضوری شرکت کنید.

پس از گذراندن دوره ها, مدرک بین المللی خود را دریافت کنید.

مدرس دوره

مهندس امیر سلیمانی ابیانه

دارای ارشد مکاترونیک

کارشناس BMS

مدرس KNX

دارای گواهی LON و BACnet

سوالات متداول 

1) این دوره شامل چند ساعت تئوری و عملی است؟

این دوره شامل 15 ساعت عملی و 15 ساعت تئوری است چون دانشجویان باید طبق سرفصل های تعریف شده توسط موسسه KNX، با سه مفهوم نرم افزار و پروتکل و مفاهیم کاربردی اتوماسیون در ساختمان آشنا شوند. بخش عملی مطمئنا الزامیست و تکمیل کننده روند آموزش میباشد.


2) آیا گذراندن این دوره برای یادگیری سیستم اتوماسیون ساختمان کافی است؟

یادگیری این دوره شروعی برای راهیابی به دنیای سیستم های مدیریت ساختمان است. در راستای یادگیری سیستم BMS, گذراندن این دوره لازم است و متعاقبا دانشجویان باید به صورت عملی هم در این زمینه کار جدی کنند و دوره های پیشرفته تری را نیز بگذراند و پس از کسب تجربه میتوانند به یک مهندس واقعی در زمینه اتوماسیون ساختمان تبدیل شوند.

3) آیا گذراندن دوره های پیشرفته تر پس از اتمام دوره مقدماتی الزامی است؟

برای مهندسین فروش و مارکتینگ علاقه مند به کار در این زمینه, گذراندن دوره مقدماتی لازم و کافی است اما برای مهندسینی که می خواهند این سیستم ها را طراحی و یا برنامه نویسی کنند و راهکارهایی ارائه دهند, باید دوره های بعد را نیز بگذرانند. توصیه میشود که این افراد پس از گذراندن دوره مقدماتی و بعد از چند هفته کار با تجهیزات, دوره های بعدی را بگذرانند تا با دانشی که از مجموع این کلاس ها کسب میکنند در طی چند ماه بتوانند به درستی از پس پروژه ها در بیایند.

4) صدور مدرک به چه شکل است؟

امتحان از دو بخش تئوری و عملی نشکیل شده است، امتحان تئوری شامل 100 سوال است که توسط خود سازمان KNX به صورت انلاین گرفته می شود و امتحان عملی هم توسط مدرس بین المللی دوره گرفته میشود.

5) آیا مدرک نهایی برای مدت محدودی معتبر است؟

خیر. مدرک تمامی دوره ها پس از صدور, اعتبار بین المللی دارد و توصیه میشود که دانشجویان با آشنایی با محصولات جدید بتوانند راهکار های به روز را ارائه دهند.

6) چطور میتوانیم مطالب دوره را تمرین کنیم؟

7) آیا پرداخت هزینه در این دوره ها توجیه اقتصادی دارد؟

بله، زیرا هزینه این دوره ها در خارج از کشور حداقل روزی 200 یورو است که با توجه به نرخ های امروزی ارز مبلغ قابل توجه ای است.

پس از اتمام دوره, تمامی کلاس های دوره در اختیار شما قرار میگیرد. هم چنین با تهیه تجهیزات آموزشی از مجموعه(منحصرا برای دانشجویان STcenter) میتوانید پس از اتمام دوره, انجام تمرینات عملی را نیز ادامه دهید

8) چطور مطمئن شوم که این دوره برای من مفید است؟

قطعا باید هدف خود را مشخص کنید و با تلاش و پشتکار و انگیزه به سمت آن حرکت کنید، انگیزه داشتن و تلاش می تواند هر کاری را میسر کند. اگر هدف شما ورود به دنیای اتوماسیون ساختمان، خانه هوشمند و IOT است این دوره قطعا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

9) آیا همراه داشتن لپ تاپ الزامی است؟

بله، توصیه میشود به منظور نصب صحیح نرم افزار، درک کار با نرم افزار و نیز ذخیره تمرین های کلاسی لپ تاپ خود را به همراه داشته باشید.

10) پیش نیاز دوره مقدماتی چیست؟

این دوره,  اولین دوره از مسیر آموزش KNX می باشد و برای گذارندن آن پیش نیازی لازم نیست.